Posao čeka 168 ljekara

Bez autora
Oct 10 2015

U RS je trenutno bez posla 168 ljekara i 2.134 medicinska radnika sa srednjom stručnom spremom, a u nedostatku radnih mjesta mnogi medicinari odlučuju se da potraže bolji život preko granice. Da je u porastu broj medicinskih sestara tehničara koji su se "otisnuli u svijet" potvrđuju i u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, gdje kažu da ih je tokom prošle godine otišlo ukupno 566, a ove godine 605. Svi medicinski radnici koji su uz našu pomoć aplicirali, dobili su poslove njegovatelja u Njemačkoj, istakli su u ovoj agenciji. A kada je u pitanju stanje na birou, u Zavodu za zapošljavanje RS kažu da je od ukupnog broja medicinskih radnika sa srednjom stručnom spremom na njihovoj evidenciji, najviše medicinskih sestara tehničara, i to 1.369. Na drugom mjestu su fizioterapeutski tehničari, i to njih 372 koji su bez posla, a zatim 132 akušersko-ginekološke sestre, podaci su Zavoda za zapošljavanje RS.

U RS je trenutno bez posla 168 ljekara i 2.134 medicinska radnika sa srednjom stručnom spremom, a u nedostatku radnih mjesta mnogi medicinari odlučuju se da potraže bolji život preko granice.

Da je u porastu broj medicinskih sestara tehničara koji su se "otisnuli u svijet" potvrđuju i u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, gdje kažu da ih je tokom prošle godine otišlo ukupno 566, a ove godine 605.

- Svi medicinski radnici koji su uz našu pomoć aplicirali, dobili su poslove njegovatelja u Njemačkoj - istakli su u ovoj agenciji.

A kada je u pitanju stanje na birou, u Zavodu za zapošljavanje RS kažu da je od ukupnog broja medicinskih radnika sa srednjom stručnom spremom na njihovoj evidenciji, najviše medicinskih sestara tehničara, i to 1.369.

- Na drugom mjestu su fizioterapeutski tehničari, i to njih 372 koji su bez posla, a zatim 132 akušersko-ginekološke sestre - podaci su Zavoda za zapošljavanje RS.

Predsjednik Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica RS Biljana Pandžić smatra da ovaj kadar najčešće napušta ustanove u RS jer su slabo plaćeni, a nemaju ni dobre uslove za rad. Prema njenim riječima, u zdravstvenim ustanovama u RS ima oko 8.000 medicinskih sestara, čije se prosječne plate kreću od 600 do 800 maraka.

- Medicinske sestre najviše odlaze u Njemačku, Austriju, Norvešku i Švedsku. U tim zemljama plate su pet-šest puta veće. Njihova početna plata tamo je 2.000 evra. Svako pola godine dobijaju deset odsto na platu, u zavisnosti od edukacije i niza drugih beneficija - rekla je Pandžić.

Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić kaže da posao u inostranstvu uglavnom traže zdravstveni radnici sa srednjom stručnom spremom, i to najviše mladi koji odmah po završetku srednje škole žele da rade.

- Mnogi srednjoškolci još dok su u klupama planiraju kako da odu u inostranstvo, i to uglavnom u Njemačku, gdje žele da rade kao njegovatelji. Uče intenzivno njemački jezik, kako bi lakše dobili posao - istakao je Granulić.

A da đaci sve više planiraju da odu preko granice, potvrdio nam je i direktor banjalučke Medicinske škole Vladimir Jagodić. Mnogi učenici već prilikom upisa traže da budu raspoređeni u odjeljenja u kojima mogu da uče njemački jezik, jer im on poslije može biti "karta" za inostranstvo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik